21.09.2019 r. odbyła się pierwsza z zaplanowanych wycieczek realizowanych w ramach innowacji Rowerem przez gminę. Nasza trasa prowadziła z Jasienia przez Lisią Górę, Jabłoniec i zakończyła się w Jasieniu. Pomimo niewielu przejechanych kilometrów mogliśmy poznać wiele walorów naszej gminy. Główną atrakcją wycieczki była wizyta na Pasiece „Paluchy" prowadzonej przez p. Beatę i Michała Paluchów z pomocą rodziców p. Michała - p. Gabrieli i p. Józefa. Najważniejszym elementem wizyty była opowieść p. Michała o życiu i znaczeniu pszczół. Uzyskaliśmy informacje o walorach zdrowotnych miodu, pyłku pszczelego i propolisu. Pani Beata zaprosiła nas na degustację miodu. Bardzo dziękujemy za piękne przyjęcie oraz wiele cennych i ciekawych informacji. W trakcie wycieczki poznawaliśmy również historię i legendy wsi, przez które przejeżdżaliśmy. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i, co nas bardzo cieszy, również rodziców. Zdrowo i owocnie spędziliśmy sobotnie popołudnie. Zapraszamy na kolejny wyjazd. Organizatorzy.
Czuwaj
Od dnia 15 lipca do 26 lipca po raz pierwszy uczestniczyliśmy w obozie harcerskim w Łukęcinie. Myślą przewodnią była Starożytna Grecja. Tworzyliśmy Helliady- nasza to Posejdoni. Wykonaliśmy proporzec, totemy oraz wiele innych rzeczy. Uczestniczyliśmy w Paradzie Oszustów, Olimpiadzie Greckiej, poznawaliśmy greckie melodie biorąc udział w konkursie Jaka to melodia. Zwiedzaliśmy okoliczne miejscowości Kołobrzeg i Międzyzdroje. Zażywaliśmy kąpieli w promieniach "greckiego" słońca. Uczestniczyliśmy w ogniskach obozowych. Rano budziła nas trąbka oraz kładła do snu. Czas minął nam bardzo szybko. Już nie możemy się doczekać kolejnego obozu, aby się znowu spotkać z naszymi przyjaciółmi.
Dnia 9 września 2019 roku w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona akcji ”Narodowego Czytania”, nad którą patronat honorowy sprawuje para prezydencka. W tym roku czytaliśmy f utwory Henryka Sienkiewicza- klasy I-II fragment „W pustyni i w puszczy”, w klasach III- V nowelę „Janko Muzykant” a w klasach VI- VIII „ Sachem”.
Zebrana młodzież wysłuchała recytacji w wykonaniu: Pani Dyrektor ZSP Pani Haliny Kaczmarek, zastępcy dyrektora ZSP Pani Bogumiły Gudzowskiej, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Zbigniewa Walczaka, Przewodniczącej Komisji Oświaty Pani Danuty Rudnikowicz, Dyrektor Biblioteki Pani Urszuli Hryniewicz, Dyrektor MGOK Pani Hanny Łabudzińskiej oraz pracownika UM Pani Elwiry Karolonek oraz pracownika szkoły pani Beaty Hładkiewicz
Dzisiejsze wydarzenie było również inauguracją obchodów 60 –lecia szkoły podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jasieniu.
Jest to działanie, które na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a promowanie go jest naszym nadrzędnym celem. Zdjęcia w linku poniżej.
Przedstawiamy fotorelację z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, która odbyła się 2 września 2019 r. Powitaliśmy w murach szkoły uczniów dwóch klas pierwszych. Tego dnia w centrum pamięci uczciliśmy osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. W uroczystości oprócz uczniów i nauczycieli z naszej szkoły brali udział: przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie miasta i gminy, sybiracy, harcerze, przedstawiciele kultury, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, reprezentanci klubu seniora, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Wicinie oraz mieszkańcy miasta i gminy. Link do zdjęć poniżej.
Drodzy Rodzice! Serdecznie zapraszamy na zebranie z wychowawcami, które odbędzie się 10.09.2019r.-wtorek o godz.16.00
Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 rozpocznie się 2 września 2019 roku o godzinie 8:00 na placu apelowym przy ulicy M. Konopnickiej 10. O godz. 8:45 społeczność szkolna uda się na Mszę Św. do kościoła parafialnego w Jasieniu. O godz. 10:45 klasy 4-8 wezmą udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 2 września 2019 r. świetlica szkolna pełnić będzie dyżur od godz. 7:00. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczniów obowiązuje strój galowy.
W dniach 12-14 lipca 2019 r. obecni i przyszli członkowie działającej przy Szkole Młodzieżowej Drużyny Strażackiej, oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wicinie gościli w Niemczech. Zostaliśmy zaproszeni przez Straż Pożarną z miejscowości Spreetal – miasta partnerskiego Jasienia. Oprócz nas, przyjechały wraz z opiekunami dzieci z młodzieżowych drużyn strażackich z gminy Spreetal. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej. Gospodarze przygotowali ciekawy program: spływ łodziami pontonowymi po rzece Spree, rozgrywki piłki nożnej i siatkowej, kąpiel w rzece, wizytę w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, zwiedzanie nowoczesnej jednostki straży pożarnej działającej przy kopalni, zawody strażackie (tu nasz duet Norbert i Cyprian zajął 2 miejsce), nocne podchody. Spaliśmy pod namiotami, pogoda okazała się łaskawa i uniknęliśmy obfitych opadów deszczu. Wszyscy dobrze się bawili. Dziękujemy gospodarzom.
Miła wiadomość dotarła do nas za pośrednictwem Gazety Regionalnej. Na egzaminie gimnazjalnym nasi uczniowie uzyskali 2 miejsce w powiecie wśród gimnazjów publicznych i 5 miejsce wśród wszystkich gimnazjów naszego powiatu
19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019, o godzinie 8:00 ostatni raz zadzwonił dzwonek. W tym dniu w szkole gościliśmy: Burmistrza Andrzeja Kamyszka, Zastępcę Burmistrza Katarzynę Łuczyńską, Radną Rady Miejskiej Danutę Rudnikowicz, Przewodniczącego Rady Rodziców Marka Rudnikowicza oraz rodziców i krewnych naszych uczniów. Wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody, podziękowano rodzicom angażującym się w działania szkoły. Tego dnia pożegnaliśmy nauczycieli, którzy kończą pracę w naszej szkole: Małgorzatę Zych, Paulę Malewską i Martę Wojciechowską.
18 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego gimnazjalistów i ósmoklasistów. W tym dniu w szkole gościliśmy: Burmistrza Pana Andrzeja Kamyszka, Zastępcę Burmistrza Panią Katarzynę Łuczyńską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jasieniu Pana Zbigniewa Walczaka, Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Marka Rudnikowicza. Po części artystycznej przygotowanej przez absolwentów wyróżniającym się uczniom wręczono nagrody Burmistrza i Dyrektora Szkoły. Doceniona również działania uczniów w różnorodnych dziedzinach: naukowych, sportowych, artystycznych i społecznych. Apel był również okazja do podziękowania rodzicom, którzy przez lata nauki swoich dzieci wspierali szkołę w jej działaniach.
4 czerwca uczniowie klas I wzięli udział w wycieczce do Zielonej Góry.
Spacerowali po mieście –koło Wieży Łaziennej, Ratusza. Poszukiwali Bachusków . Zwiedzili Palmiarnię, w której zobaczyli tropikalne rośliny i akwaria z rybami oraz panoramę miasta z tarasu widokowego.
Odwiedzili Bajkową Zagrodę i Mini Zoo, w którym znajduje się ogród botaniczny
11 czerwca 2019r. uczniowie klas I oraz II i III wzięli udział w spotkaniu ze strażakami zawodowymi z Lubska. Na plac przed szkołą przyjechał wielki wóz strażacki.
Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania wykonuje zawodowa straż pożarna. Mieli okazję do zadawania pytań, np. Jak zostać strażakiem?
Strażacy zademonstrowali wyposażenie wozu, opowiadali w jakich sytuacjach wykorzystywane są różne jego elementy.
Uczniowie mogli założyć kask i butlę ze sprężonym powietrzem oraz usiąść w kabinie samochodu.
Pan strażak przypomniał dzieciom o bezpiecznych zachowaniach w czasie wakacji, jak mają się zachować w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu, nad wodą, w domu, w razie pożaru.
Na zakończenie odbył się pokaz lania wody z węża i gaszenia pianą.
Drużyna SP Jasień 31.05.2019r. brała udział w Wojewódzkim Turnieju Finałowym-Edukacja przez Szachy w Szkole. W drużynie grają uczniowie klasy 2a Kamil Matrunionek, Maciej Stefanowicz i Piotr Biernacki oraz uczennica klasy 3a Zuzanna Gontko. W rywalizacji drużynowej brało udział 21 szkół podstawowych z województwa lubuskiego. Każda drużyna rozegrała 6 rund. W ogólnej klasyfikacji nasza drużyna zdobyła 6 dużych punktów i 12 małych, zajmując 11 miejsce. Zawody wygrała drużyna SP 13 z Gorzowa. Opiekunem drużyny jest nauczyciel Grzegorz Dynowski. Gratulujemy młodym szachistom sportowej postawy i życzymy kolejnych udanych zawodów. Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Dnia 4 czerwca 2019 roku uczennice Zespołu Szkolno- Przedszkolnego G. Rudzińska z kl. IV A, K. Korolik z kl. IV C, A. Rudnikowicz z kl. IVC, J. Mazur z kl. IV C, W. Bizukojć z kl. IVC oraz M. Kowalczyk z kl. III B i K. Czygunowska z kl. III B pod opieką nauczycielki j. polskiego M. Rudzińskiej po raz kolejny brały udział w promowaniu pięknego czytania wśród przedszkolaków w przedszkolu „Plastuś” w Jasieniu.
Zarówno maluchy, jak i uczennice ZSP bawiły się nieźle. Podsumowaniem przeczytanego tekstu były zabawy integracyjne. Dziękujemy za zaproszenie. I mamy nadzieję, że taka akcja zaprocentuje w przyszłości.
PRZEWODNIK PO NASZEJ GMINIE- KONKURS JĘZYKOWY
W ramach konkursu Uczniowie zaproponowali i pokazali najciekawsze miejsca w naszej gminie. Pod czujnym okiem językoznawców przygotowano mapy, foldery i gazetki.
Ocena z przedmiotu przyznawana była według następujących kryteriów: a) zgodność pracy z tematem ; b) kompozycja ; c) szczególne właściwości pracy – oryginalność, śmiałość ujęcia, itp.; d) wiadomości geograficzne, historyczne, przyrodnicze, e) samodzielność.
PODSUMOWANIE INNOWACJI „JASIEŃSKIE CZAROWANIE CZASU”
Innowacja dydaktyczno-wychowawcza realizowana w roku szkolnym 2018/2019 w kl. IV- VI
Autor innowacji: Marzena Rudzińska
O innowacji:
W Polsce wśród młodego pokolenia świadomość poczucia tożsamości z regionem, w którym się mieszka i z którego się pochodzi, jest stosunkowo niska. Potrzebne są wielorakie działania budujące tożsamość z regionem poprzez przybliżenie uczniom znajomości własnego regionu w aspekcie wartości i różnorodności środowiska naturalnego, kulturowego i społecznego oraz wdrożenie uczniów w pożądany system wartości, i kształtowania postaw przynależności do swojej „Małej Ojczyzny”.
Bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym regionu ułatwi uczniom nawiązanie emocjonalnych relacji z otoczeniem i być może, wyzwoli poczucie zrozumienia i „znalezienia” swojego miejsca na ziemi.
Innowacja pokazała, że nasi Uczniowie:
Pomysł na lekturę klasy 5c
3 kwietnia w Żarach odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. W kategorii szkół podstawowych startowało 10 drużyn. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julita Ganczar, Oliwia Koszela, Mikołaj Chaszczewski zajęła drugie miejsce. Opiekunowie: Jolanta Michajluk i Paweł Gudzowski.
Klasy 1-6 świętowały nadejście wiosny w budynku przy ulicy M. Konopnickiej. Klasy 4-6 rywalizowały na wesoło, oceniano: przebranie, przyśpiewkę na temat wiosny, wykonanie Marzanny, konkurencje sportowe. Wybrano najbardziej wiosennego ucznia i uczennicę, tytuł przypadł Jaskowi Sowa i Wiktorii Zapotocznej.
Wyniki:
1 – klasa 6a
2 – klasa 5b
3 – klasa 4c
4 – klasa 5c
5 – klasy 4a, 4b, 6b
6 – klasa 5a
7 – klasa 6c
Na zakończenie tradycyjnie spalono Marzanny.
Uczniowie z budynku przy ulicy Podmokłej - klasy 7, 8 i 3 gim. świętowali nadejście wiosny, uczestnicząc w zajęciach do wyboru, zorganizowanych na 6 i 7 lekcji. Były to: zajęcia kulinarne, gra Fifa, zajęcia kosmetyczne, Nordic Walking, gry zespołowe, gry planszowe, joga. Każda klasa przebrała się w innym stylu.
W sobotę 23 lutego 2019 r. odbyła się kolejna wyprawa członków Koła Turystycznego. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia Koła Łowieckiego Ostęp Zielona Góra. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję posłuchać o zwyczajach i tradycjach myśliwskich, poznać życiorys patrona myśliwych św. Huberta. Dokarmialiśmy zwierzynę płową, rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta żyją w naszych lasach i jak nazywa się kąpielisko dzików. Uczniowie mogli utrwalić też wiedzę z biologii m.in. rozpoznawali porosty i gatunki drzew. Na koniec wycieczki udaliśmy się na śniadanisko, gdzie czekał na nas poczęstunek. Bardzo ciekawym elementem wyprawy było wysłuchanie sygnałów myśliwskich granych przez p. Rafała. Dziękujemy bardzo zarządowi i członkom Koła Łowieckiego Ostęp Zielona Góra za bardzo udany wyjazd. Zdjęcia
20 marca 2019r. klasy IV odbyły wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli i do Muzeum Wojskowego w Drzonowie. To wyjątkowe miejsca.
W Muzeum Etnograficznym w Ochli prezentowane są różne typy architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo – lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. Znaczną część zbiorów stanowią dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach, poczuciu piękna i wykorzystaniu środowiska naturalnego dla zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych mieszkańców wsi. Stanowią one jeden z ważniejszych materialnych wyznaczników dziedzictwa regionalnego.
Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych w muzeum przybliżono uczniom proces wicia palm. W ten sposób przybliżono wiedzę o dawnych obyczajach i tradycjach oraz o twórczości artystycznej nierozerwalnie związanej z życiem codziennym i świątecznym. Uczniowie mieli okazję do niecodziennej zabawy i twórczej pracy podczas wicia palm. Własnoręcznie wykonana palma będzie cenną pamiątkę z wycieczki.
W Muzeum Wojskowym w Drzonowie w pawilonie ekspozycyjnym pod kierunkiem Pani przewodnik uczniowie obejrzeli eksponaty związane z historią wojskowości od czasów średniowiecza do współczesności. Były to wystawy stałe, jak np. „Broń dawna” i „Żołnierz Polski 1914 -1945”. Na terenie parku uczniowie podziwiali rakiety, czołgi, transportery opancerzone, samochody i ciężarówki wojskowe, samoloty myśliwskie i transportowe oraz helikoptery. Wizyta w muzeum zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, możliwość zobaczenia historycznych eksponatów wojskowych oraz zetknięcie się ze sprzętem w jego rzeczywistym rozmiarze była niezapomnianym przeżyciem.