Nawigacja

Bezpieczna szkoła- Internet

 

 

prezentacja_uczniowie.ppt

zagrozenia_z_internetu.pdf

Uczniowie klasy 2b podczas zajęć świetlicowych poznawali  zagrożenia płynące z użytkowania internetu, pomogły w tym "edukacyjne owieczki" - seria krótkich bajek animowanych obrazujących problem wraz z  morałem i radami dla dzieci.

 

RADY DLA RODZICÓW- CYBERPRZEMOC

Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa rodziców, jest kontakt młodych ludzi z internetem. Kiedyś – nowe zjawisko, dziś – codzienność. Globalna sieć przynosi coraz większe możliwości rozwojowe, ale może też być źródłem sytuacji ryzykownych. Niepodważalnym faktem jest to, że rozwijanie kompetencji cyfrowych jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania we współczesnym świecie, ale nawet temu towarzyszy wiele dylematów, między innymi, w jaki sposób uchronić dziecko przed szkodliwymi i niebezpiecznymi treściami?

RODZICU-Pamiętaj!

  • Zadbaj o to, aby dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie miały kontaktu z urządzeniami ekranowymi, w tym z tabletami i smartfonami.

  • Pilnuj, aby starsze dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych codziennie.

  • Ustal dzień lub dni w tygodniu (np. weekend) bez urządzeń ekranowych.

  • Uwzględniaj – podczas udostępniania dzieciom w wieku 3–6 lat urządzeń dotykowych – indywidualny etap rozwoju tych młodych osób.

  • Umożliwiaj dzieciom korzystanie tylko ze sprawdzonych i dostosowanych do ich wieku treści. Monitoruj aplikacje i materiały, do których mają dostęp zarówno w domu, jak i poza nim (np. podczas zabaw z rówieśnikami).

  • Sprawdzaj aplikację, zanim pokażesz ją dziecku.

  • Towarzysz dzieciom podczas korzystania z mediów elektronicznych.

  • Tłumacz, co się dzieje na ekranie urządzenia, a także wskazuj związek między treściami obecnymi w mediach a rzeczywistością.

  • Unikaj prezentowania dzieciom treści, w których akcja toczy się bardzo szybko. Zadbaj o to, aby chronić dzieci przed obrazami zawierającymi zbyt wiele migoczących i jaskrawych elementów. Nie są one bowiem dostosowane do etapu rozwoju dzieci i ich możliwości percepcyjnych.

  • Pamiętaj o tym, aby nie udostępniać dzieciom urządzeń mobilnych minimum godzinę przed snem. Promieniowanie emitowane przez ekrany sprzętów elektronicznych (zwłaszcza tabletów i smartfonów) źle wpływa na zasypianie i jakość snu. Dziecięca sypialnia powinna być strefą bez elektroniki.

  • Pamiętaj, aby wyłączać urządzenia ekranowe, kiedy są nieużywane.

  • Nie należy traktować możliwości korzystania z urządzeń mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania – jako kary. W opinii dzieci taka postawa zwiększa atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.

  • Nie powinno się także wykorzystywać mediów elektronicznych do uspokajania maluchów, ponieważ może to negatywnie wpływać na zdolność opanowywania przez nie swoich emocji.

  • Nie używaj urządzeń mobilnych do motywowania dzieci (np. podczas jedzenia lub wykonywania jakichś zadań).

Materiał przygotowany na podstawie Kompendium dla rodziców i profesjonalistów, Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online.

 

 

Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet". Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.
Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.
Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie.

 

Dla rodziców

1. Rozmowa z dzieckiem
Zachęcamy Państwa do rozmowy ze swoim dzieckiem na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Szczególnie zachęcamy do ustalenia w rodzinie zasad korzystania z ekranów- w jakich sytuacjach możemy korzystać, przez ile czasu itd. Rekomendacje fundacji, znajdują się na stronie https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl. W celu przygotowania do takiej rozmowy, mogą Państwo zapoznać się również z innymi materiałami naszej fundacji. Więcej informacji w zakładce "przydatne linki" oraz w artykułach na naszej stronie.

2. E-learning z dzieckiem
W ramach edukacji dziecka z zakresu bezpieczeństwa w sieci mogą Państwo wspólnie z dzieckiem przejść kurs e-learning dostępny na naszej platformie. Przechodzenie kursu może być także punktem wyjścia do rozmowy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Kurs dostępny jest tutaj (wcześniej należy zarejestrować konto w serwisie sieciaki.pl)

3. Książka „Sieciaki.pl – misja bezpieczny internet”
Zachęcamy do zakupu książki Łukasza Wojtasika, eksperta do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Książka opowiada historię powstania Sieciuchów, a co za tym idzie powołanej do walki z nimi Sztucznej Inteligencji i drużyny Sieciaków. Książka skupia się na problemie nadużywania internetu i ekranów, może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy na ten temat z dzieckiem.

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jasieniu
    ul. M. Konopnickiej 10
    68-320 Jasień
    woj. lubuskie
  • 068 3710930

Galeria zdjęć