Nawigacja

Zarządzenia Dyrektora 2021-22 Rada Pedagogiczna Godziny prowadzenia lekcji ( dzwonki ) Statut Szkoły. Regulaminy Patron szkoły Procedury Programy realizowane przez szkołę Hymn szkoły Historia szkoły Absolwenci szkoły Rada Rodziców Szkolny zestaw programów nauczania II Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych 26.04.2019 r. GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

Programy realizowane przez szkołę

 

 

Szkola_promujaca_Zdrowie_2012.docx

                  

  • SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
 
  • SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
 




PROMUJEMY ZDROWIE

 

 

    W programach pracy SP w Jasieniu zawsze niezwykle ważne miejsce zajmowały działania obliczone na propagowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań sprzyjających promocji zdrowia. Dlatego też narodził się pomysł, aby poczynania w tym kierunku ujednolicić przystępując do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

   Ankiety przeprowadzone wśród naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli pozwoliły nam wyłonić problemy priorytetowe i przedsięwziąć działania, które znacząco mogłyby wpłynąć na poprawę środowiska fizycznego naszej placówki, szerzyć zachowania prozdrowotne.

   W roku szkolnym 2005/2006 podpisaliśmy deklarację przystąpienia do sieci i rozpoczęliśmy realizację zaplanowanych działań.

                                            *

      Do tradycji naszej szkoły należy coroczny festyn pod hasłem W zdrowym ciele zdrowy duch. Do rywalizacji i wspólnej zabawy zapraszamy uczniów i nauczycieli z dwóch pozostałych podstawówek leżących na terenie gminy oraz wszystkich mieszkańców Jasienia.

     Zwyczajowo rozpoczynamy od biegów ulicami miasta. Dbając o to, aby każdy uczestnik miał równe szanse, bieg organizowany jest z podziałem na grupy wiekowe.          

   Wielość i różnorodność konkurencji sprawia, że niemal każdy ma szanse zmierzyć się w walce o laury zwycięstwa: rozgrywane są mecze, dzieci rywalizuj w konkurencjach zespołowych i indywidualnych.

   Nie tylko sportowcy mają tego dnia możliwość popisania się swoimi umiejętnościami, mięli okazję to uczynić również ci, którzy wspaniale posługują się pędzlem biorąc udział w konkursie pod hasłem Wakacyjne impresje.

 

   Dziatwa z zapartym tchem obserwowała pokaz karateków, którzy zachwycali skutecznością i niezwykłą wprost sprawnością fizyczną.

Być może ten pokaz sprawił, że zorganizowana na terenie naszej szkoły sekcja karate cieszy się tak dużą popularnością.

                                           

   Po zakończeniu wszystkich konkurencji, zmęczeni, ale szczęśliwi zawodnicy zostali uhonorowani pucharami, dyplomami i (jak co roku) pozyskanymi z funduszy Rady Rodziców olbrzymimi worami soczystych jabłek, które stanowiły nagrodę dodatkową dla uczestniczących szkół.

  

  Niezwykle ciekawym i inspirującym zadaniem dla pań uczących naszych najmłodszych uczniów był jesienny bal, podczas którego w klasach, na korytarzach i parkiecie w sali gimnastycznej krzątały się maluchy poprzebierane w dorodne warzywa i smakowite owoce (do tej pory jesteśmy pod wrażeniem niesamowitej inwencji i pomysłowości rodziców). Oprócz konkursu na najpiękniejsze przebranie, dzieci zmagały się z pytaniami quizu na temat walorów zdrowotnych i wartości odżywczych warzyw i owoców.

Jednak chyba najwięcej emocji wzbudziła konkurencja, podczas której dzieciaki własnoręcznie przygotowywały sałatki i surówki. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia - naprawdę pycha.

 

    W czerwcu 2006 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie Bądź sobą, zachowaj trzeźwy umysł. Stanowił on zwieńczenie długiego etapu przygotowań, podczas których dzieci zbierały wiadomości na temat przyczyn i skutków uzależnień, uczyły się zachowań asertywnych, przygotowywały hasła i plakaty.

   Podczas festynu dzieci miały okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi, m.in. z niepełnosprawnymi olimpijczykami, czy liderami zespołów młodzieżowych, którzy opowiadali o alternatywnych, ciekawych formach spędzania czasu wolnego, o ludzkich ambicjach i zdrowych sposobach dochodzenia do wyznaczonych sobie celów. Wszyscy cierpliwie czekali na pojawienie się gwiazdy estrady wywodzącej się z naszego miasta - Eweliny Flinty.

 

      Świadomi zagrożeń, na jakie narażane są dzieci, corocznie organizujemy dla rodziców uczniów klas piątych spotkania z terapeutami z ośrodka leczenia uzależnień w Ciborzu.

      Jak twierdzą sami rodzice, spotkania te mają dla nich ogromne znaczenie-umożliwiają poznanie przyczyn i skutków narkomanii, uczą odpowiedzialnych postaw rodzicielskich.

         

 Troską wszystkich zatrudnionych w naszej szkole pracowników pedagogicznych jest dążenie do tego, aby uczniowie aktywnie spędzali czas. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się wśród dzieci pozalekcyjne zajęcia sportowe. Zaangażowanie naszych wuefistów owocuje m.in. sporymi sukcesami sportowymi naszych uczniów. Niejako przy okazji wpajania dzieciom potrzeby ruchu, staramy się zaszczepić im podstawowe zasady higieny ciała i ubioru. Od niedawna ujednolicony został strój sportowy obowiązujący na lekcjach wychowania fizycznego - białe koszulki i czarne spodenki, niby nic nowego, ale jakże efektownie prezentują się w nich młodzi sportowcy.

 

                                                Dzięki naszemu pedagogowi Jackowi Gowdziakowi i panu Zbyszkowi Kasprzakowi dzieciaki mają możliwość poznawania małej ojczyzny, przemierzając najbliższą okolicę podczas wspólnych wypraw pieszych i rowerowych. Panowie organizują również cykliczne wyjazdy na basen. Chętnych nigdy nie brakuje.

   Zdrowe formy wypoczynku, nauka płynąca z zabawy, to hasła przewodnie  organizowanych pod koniec roku szkolnego wojaży po Polsce. Staramy się, aby jak największa liczba dzieci brała udział w zorganizowanych wyjazdach – biwakach i wycieczkach. Szczególnie wiele emocji związanych jest z wyprawami na zielone szkoły. Nie inaczej było w czerwcu 2006r., kiedy to uczniowie klas czwartych spędzili 10 dni w Zakopanem.

   Stałym i niezmiennym elementem naszych działań prozdrowotnych jest uświadamianie uczniom ( szczególnie tym młodszym), że zachowanie higieny jest nie tylko miernikiem naszego zdrowia i samopoczucia, ale także zaświadcza o kulturze każdego człowieka.

Szczegółowa analiza przeprowadzonej wśród uczniów klas III - VI ankiety dowodzi, że zdecydowana większość naszych uczniów zna i przestrzega zasad higienicznych, ocenia tym samym swoje zachowania jako bardzo dobre. Niestety obserwacja, a także kontrolne badania stomatologiczne, czy prowadzona przez pielęgniarkę szkolną kontrola czystości dowodzi, że deklaracje nie zawsze idą w parze z utrwalonymi nawykami higienicznymi.

Stąd też pomysł zorganizowania w klasach nauczania zintegrowanego Klubu wiewiórka. Dzieci po spotkaniu z panią reprezentującą oddział PCK, otrzymały legitymacje członkowskie. Nie pozostaje im nic innego, jak stosować w praktyce klubowe założenia, ostatecznie posiadanie legitymacji do czegoś zobowiązuje.

 

   Przedstawione działania to zaledwie wycinek działań i przedsięwzięć prowadzonych w ramach planu promocji zdrowia. W trosce o wszechstronny rozwój naszych wychowanków staramy się dostrzegać ich potrzeby, wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Naszą stałą troską jest zapewnienie możliwie jak największej liczbie dzieci pochodzących z ubogich rodzin, bezpłatnego wyżywienia na terenie szkoły. Jesteśmy wdzięczni opiece społecznej za pomoc, ale sami także podejmujemy działania, których efektem jest pozyskiwanie sponsorów na ten cel. Dzięki ofiarności miejscowych przedsiębiorców, w roku bieżącym mogliśmy ufundować śniadania dla dzieci, które naprawdę tego potrzebowały.

Chcemy, aby nasza szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale również zabawy i wypoczynku. Sądzimy, że w niewielu szkołach jest tak bogata oferta zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Obok kół naukowych oferujemy zajęcia teatralne, muzyczne, taneczne i sportowe.

   Zdajemy sobie sprawę, że aby w sposób jak najbardziej efektywny pracować z dziećmi, nauczyciele muszą pamiętać o własnym zdrowiu, o racjonalnych sposobach wypoczynku, aktywnym spędzaniu czasu wolnego. Dlatego też, po tygodniu ciężkiej pracy, w piątkowe popołudnia spotykamy się w sali gimnastycznej propagując tym samym hasło w zdrowym ciele – zdrowy duch. Miło wspominamy wspólne wyjazdy, min do Szklarskiej Poręby, czy Łagowa.

  Zaangażowanie i pełne zrozumienie idei Sieci Szkół Promujących Zdrowie przez wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły sprzyja jakości realizowanych zadań. W bieżącym roku szkolnym 2006/2007 otrzymaliśmy certyfikat sieci, a tym samym znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie tych placówek, dla których zdrowie i kondycja psychofizyczna dzieci jest sprawa pierwszoplanową.


                              SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

 

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” prowadzi 18 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Orange (dawniej Fundacja Grupy TP). Od 2009 r. do grona organizatorów dołączył Partner Programu – Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. 

Ambasadorem Programu jest Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

 
 
 
 
 
 




                                
     


 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jasieniu
    ul. M. Konopnickiej 10
    68-320 Jasień
    woj. lubuskie
  • 068 3710930

Galeria zdjęć