Uczniowie, za pomocą niewielkiego pudełka, mogli, z powieści, którą przeczytali, sami wyczarować taki świat, jaki sobie wyobrazili. Wszystko, co wymyślili, było odzwierciedleniem ich wyobrażeń o lekturowym świecie. W pudełkach znalazły się więc rysunki, miniaturowe drzwi, kamienie, lupa, listy, czarna nić, bandaż, garnek lub pudełka od zapałek, figurki Lego a nawet kromka chleba. Świerk zrobiony z plasteliny nawiązywał do lasu, kózka symbolizowała przezwisko jednej z bohaterek, zachwyciła mnie klasa zrobiona z tektury i plasteliny.
Szóstoklasiści z przejęciem opowiadali o swoich pudełkach, czytali fragmenty lektury. Niektóre przedmioty zachwycały, zaskakiwały, były impulsem do zupełnie innego spojrzenia na książkę Makuszyńskiego.
„Szatan z siódmej klasy” został przefiltrowany przez młodzieńczą wyobraźnię. O tym, że warto wykonywać pudełka, świadczą wypowiedzi uczniów podczas zajęć. Zadanie bardzo się podobało, uczniowie zwracali uwagę, że zadanie sprawiało im ogromną „lekturową” radość. Słowa wyobraźnia i kreatywność pojawiły się w większości wypowiedzi. Zadanie okazało się i przyjemne, i pożyteczne!
zdjęcia w albumie fotograficznym
Obchody rozpoczęła uroczysta akademia patriotycznej w MGOK (w czwartek 08.11). W piątek (09.11) po mszy świętej młodsi i starsi mieszkańcy Jasienia przemaszerowali ulicami Jasienia do miejsca pamięci.
- Patriotyzm to podstawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili" - tymi słowami powitała zebranych dyrektor MGOK Hanna Łabudzińska. Następnie głos zabrał Burmistrz Jasienia Andrzej Kamyszek, po którego przemowie nastąpiło złożenie kwiatów, pod pomnikiem Bohaterów Walk o Niepodległość Polski. Kwiaty złożyły delegacje: Przedstawiciele Władz Miasta, Przedstawiciele Rady Miasta, Przewodnicząca Rady Powiatu, Związek Sybiraków, Dyrekcja ZSP w Jasieniu, Dyrekcja SP z Wiciny, Przedstawiciele MGOK, Przedstawiciele Sekcji UTW, Stowarzyszenie Jasienianka, Służby Mundurowe. Po uroczystościach Burmistrz Jasienia Andrzej Kamyszek wraz z Wiceburmistrz Katarzyną Łuczyńską wypuścili z rąk jako symbol - znak radości, dwa białe gołębie. Przez chwilę niebo nad Jasieniem pokryło się również balonami biało - czerwonymi, które wypuścili z rąk świętujący niepodległość mieszkańcy Jasienia. Żródło: Przekrój Lokalny. Zdjęcia
Patriotyzm nie jedno ma imię przez ostatnie miesiące udowodnili to Nasi uczniowie. W czwartek 8 listopada w szkole mieliśmy dzień bialo-czerwony tego też dnia odbył się apel na którym zostały nagrodzone osoby,które wykorzystały swój talent do uczczenia 100 lecia Niepodległej. Nagrody otrzymali:11-listopada nagrody
Konkurs plastyczny: Nasza Piękna Polska Cała
Wyróżnienia:
1. Zosia Kamińska IIb
2. Ania Borkowska IIb
3. Viktoria Polińska IIb
4. Gabrysia Łukawska IIb
5. Kacper Tokarski IIb
6. Zuzanna Gątko IIIa
7. Julia Zając IIIa
8. Wiktoria Kucharczyk IIIa
9. Maja Jamont Ia
10. Sabrina Mikoś I b
11. Aleksandra Gier I b
12. Miłosz Białowąs Ia
13. Maria Kluwak Ib
14. Jakub Ołonkowski Ia
15. Julita Ganczar 7a
16. Alicja Rosiek 7a
Nagrody w konkursie plastycznym:
1. Adrianna Miciak Ib
2. Lena Gonsior IIb
3. Natalia Mech IIIb
4. Nikola Koryzna IVb
5. Julia Huszkiewicz Vb
6. Alicja Krassy Vb
Konkurs Poetycki dla Niepodległej
Wyróżnienia:
1. Martyna Jankowicz VIII b
2. Patryk Maćko Vc
3. Julia Gałązka Vc
4. Aleksander Kaniowski V c
5. Karolina Stackiewicz Vc
6. Sara Borowa III b
7. Jakub Tęcza VIIa
Nagrody:
III miejsce Oliwia Wasilewska Vc
II miejsce Julia Mazur IV
I miejsce Marcin Adoliński III gimnazjum
Rodzice::
Pani Daria Sinicka filia Golin
Pan Krzysztof Krassy
Pani Aneta Matyja
100 km na 100-lecie:
Bartosz Łobodziec
Gabriela Jutkiewicz
Sebastian Żuk
Ida Piątkowska
Julia Brzezińska
Emilia Kostiuk
Oliwier Mech
Błażej Wichrowski
Piotr Łukawski
Margareta Przysmak
Paweł Gudzowski
Jolanta Michajluk Zdjęcia Zdjęcia
07.11.2018 odbył się konkurs wiedzy historycznej 100 Pytań Na 100-lecie Niepodległej. 10 najlepszych uczniów rywalizowało ze sobą w 3 ekscytujących rundach. Po zaciętej walce Mistrzem Wiedzy Historycznej został Mikołaj Chaszczewski z klasy VIIa, zaszczytne 2 miejsce przypadło w udziale Maciejowi Byczko z klasy 3b gimnazjum, a 3 miejsce Hubertowi Tomaszewiczowi z klasy VIIIc. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy wszystkich uczestników. Zdjęcia
6 listopada 2018 r. w LDK w Lubsku, odbył się VI Festiwal Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Lubsku. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu reprezentowały: w kategorii Szkoły Podstawowe klasy I - IV Roksana Wąchała, w kategorii Szkoły Podstawowe klasy V-VIII Nicole Skrętkowska. W tym roku wyróżnienie przypadło Nicole Skrętkowskiej. Uczestnikom i wyróżnionym gratulujemy. Maria Michajluk. Zdjęcia
22 i 23 października 2018 r. odbyły się szkolne turnieje w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców klas 7,8 i 3 Gim. Wśród dziewcząt triumfowała Oliwia Krzywiecka, przed Oliwią Sierachan i Olą Golarowską. Pierwsze miejsce w kategorii chłopców zajął Dawid Guszpit, drugie Kornel Słomkowski, a trzecie Mikołaj Kluwak. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale, a wszyscy zawodnicy słodkie upominki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!! Wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w zawodach powiatowych w Olbrachtowie.
25 października 2018 r. odbył się finał zawodów powiatowych w tenisie stołowym. Drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Krzywiecka, Oliwia Sierachan oraz Ola Golarowska spisała się znakomicie zajmując 1 miejsce i awansując do zawód rejonowych. Chłopcy Dawid Guszpit oraz Kornel Słomkowski zajęli 4 miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Autor: Beata Krzywiecka.
W środę (31.10) w Jasieniu odbył się etap powiatowy XIX edycji turnieju z podwórka na stadion o "Puchar Tymbarka". W rywalizacji sportowej uczestniczyły dzieci z miejscowych szkół i klubów.
- Turniej w kategorii wiekowej do lat 12 wygrała drużyna MUKS Hattrick Lubsko, przed SP w Nowych Czaplach, ZSP w Lipinkach Łużyckich oraz ZSP Jasień poinformował główny organizator Marcin Stankiewicz nauczyciel w SP Jasień.
W kategorii do lat 8 i 10 reprezentacja naszej szkoły awansowała do finałów wojewódzkich, które odbędą się na wiosnę w Gorzowie Wielkopolskim.
25 października 2018 r. w szkole odbył się konkurs piosenki patriotycznej, w którym udział wzięło 93 uczestników, w dwóch kategoriach wiekowych. Grupa młodsza to przedszkolaki uczniowie szkół podstawowych do klasy III, grupa starsza to kl. od IV do VIII i III klasa gimnazjum. Jury pod przewodnictwem Mirosława Zycha, po wysłuchaniu wszystkich wykonawców przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.
W grupie młodszej I miejsce zajęła Roksana Wąchała, II Kalina Mazur, III Zuzanna Gontko. Wyróżnienie otrzymała Kornelia Mazur i grupa "Muminków" z przedszkola w Jasieniu.
W grupie starszej I miejsce zajął Błażej Wichrowski, II miejsce Klaudia Paprzycka, III miejsce Julia Gruszecka. Wyróżnienie otrzymała Paulina Tęcza, a nagrodę specjalną jury Sebastian Żuk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu. Zdjęcia
31 października 2018 r. pracownicy urzędu miasta wraz z burmistrzem Andrzejem Kamyszkiem dokonali podsumowania konkursu „Myślę EKOlogicznie – środowiska nie truję” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Wyniki:
Klasy I-III:
1 miejsce – klasa I i II (Wicina)
2 miejsce – klasa III (Wicina) oraz klasa IIa (Jasień)
Klasy IV-VI:
1 miejsce – klasa IVb (Jasień)
2 miejsce – klasa Vc (Jasień)
Klasy VII, VIII oraz Gimnazjum:
1 miejsce – klasa VIIa
2 miejsce – klasa IIIa Gimnazjum
Najlepszy plakat „Jak dbać o środowisko” – Wicina klasa I,
Najlepsze sprawozdanie o ilości produkowanych odpadów w gospodarstwach domowych – Jasień klasa Ia
Najlepszy plakat „Dlaczego warto segregować odpady” – Jasień klasa IVb
Najlepsza gra planszowa – klasa Vc
Wymienione klasy uczestniczyły w wycieczce do zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie oraz do Parku Krajobrazowego w Łęknicy. Uczniowie biorący udział w konkursie i zwycięskie klasy otrzymały nagrody rzeczowe. Zdjęcia
29.10.2018 uczniowie klas VIII wzięli udział w warsztatach "Lekcja Obywatelska" przygotowanych przez aktorów Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Uczniowie wysłuchali tekstów związanych z wolnością i drogami prowadzącymi do niej. Następnie w grupach pracowali nad zadanym problemem. Na końcu odbyła się dyskusja na temat "Czy czujesz się wolnym obywatelem " Zdjęcia
16 października 2018 r. w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, uczniowie naszej szkoły, wspólnie z całą Polską, przystąpili do akcji bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. W akcji uczestniczyli uczniowie, którzy w ubiegłym roku zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w ramach Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować prowadzonego przez Fundację WOŚP. IV a: Michał Warycha, Edyta Stackiewicz, Gabriela Rudzińska, Emilia Byczko, Paulina Tatara, Viktoria Jasion, Adam Michałowski, Antoni Szewczyk, Dominika Łaszuk, Martyna Ambroziak, Mateusz Trawiński, Piotr Miciak i Grzegorz Lipnicki. IV b: Lena Krukar, Olivia Klasa, Julia Twarkiewicz, Charlotta Myszkiewicz, Miłosz Skrzypa, Aleksandra Kichard, Zofia Bar, Wiktoria Zapotoczna, Milena Szakoła, Allan Górecki, Michał Kluwak i Szymon Koryzna Naszych "młodych ratowników" czynnie wspierali dorośli: Pan Paweł Gudzowski, który czuwał również nad dokumentowaniem przebiegu wydarzenia, Pani Elżbieta Sobkowiak organizatorka akcji oraz zaproszony gość Pan Mateusz Karolczak - ratownik medyczny, który udzielił fachowych wskazówek z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wspólnie z Panią Elą monitorował poprawność wykonywanych czynności. Nieprzerwanie, przez 30 minut, udało nam się wykonywać czynności ratownicze na czterech fantomach. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale jednocześnie niezmiernie szczęśliwi, że wytrwaliśmy do końca akcji, która w całej Polsce zakończyła się o godzinie 12.30 Teraz trzymamy kciuki, za pobicie rekordu z lat poprzednich. W najbliższym czasie, po podliczeniu liczby uczestników, informacja ukaże się na stronie Fundacji WOŚP. W sytuacji zagrożenia Ty też możesz pomóc :) Pamiętaj !!! 30 uciśnięć i 2 wdechy !!! Wszystkim biorącym udział w akcji gratuluję i serdecznie dziękuję. Elżbieta Sobkowiak #pierwszapomoc #uczymyratowac Zdjęcia
15 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Andrzej Kamyszek, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Walczak, Przewodniczący Rady Rodziców Marek Rudnikowicz, pracownicy ZSP w Jasieniu, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice naszych uczniów oraz przedstawicielki sześciu państw: Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Hiszpanii i Grecji, które odwiedziły Jasień w ramach programu Erasmus+. Wyróżniający się nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi zostali nagrodzeni – nagrodami Burmistrza i Dyrektora ZSP.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Regina Kujawska – Hałasa wręczyła upominki pracownikom obchodzącym jubileusze pracy zawodowej.
Program przygotowali uczniowie klas 3a i 2a wraz z wychowawczyniami: Mariolą Michniewską i Elżbietą Stogą oraz członkowie koła wokalnego. Nad oprawą muzyczną czuwała Maria Michajluk.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy. Zdjęcia
10.10.2018 r. przedstawiciele ZZO z Marszowa przeprowadzili w naszej szkole warsztaty ekologiczne. Uczniowie poznawali zasady prawidłowej segregacji odpadów, pogłębiali wiedzę z zakresu bioodpadów, dowiedzieli się na czym polega działalność ZZO Marszów, mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując różnego rodzaju zadania. Głównym celem warsztatów było kształtowanie przekonania, że najlepszymi metodami rozwiązania problemu odpadów jest zmniejszanie ilości odpadów powstających w gospodarstwach domowych oraz ich segregacja, recykling i kompostowanie. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Jasieniu, Przedsiębiorstwu Usług Miejskich w Gubinie ora przedstawicielom ZZO z Marszowa za zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów.
28 września 2018 r. już po raz czwarty w Parku Miejskim w Jasieniu odbyły się warsztaty „Akademia Twórczego Myślenia. Detektywi wiedzy”. W tym roku uczestniczyli w niej uczniowie klasy II a, II b oraz III a szkoły podstawowej. Dzieciaki mogły, biegając po parku, zaobserwować, a następnie przeprowadzić kilka doświadczeń. Obserwowały co się stanie, gdy zanurzona w wodzie świeczka przykryta słoikiem zgaśnie; co z balonem zrobi gorąca szklanka polana zimną wodą; jak zareaguje krąg połączonych ze sobą balonów na strumień gorącego powietrza z… suszarki (!) oraz jaki dźwięk wyda nadmuchany balon z ukrytą w środku nakrętką, monetą… lub czymkolwiek tylko wymyślą :) Na koniec zrobiły własne, brokatowe slimy ;-)
Wspierani byliśmy przez Stowarzyszenie „Jasieniaki”, Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Lubsku oraz Urząd Miejski w Jasieniu.
Scenariusz został napisany przez psychologa szkolnego p. Monikę Bala- Mikołajewską. Przygotowane zostały cztery stanowiska, których opiekunkami były: p. Beata Kwaśniewska, p. Monika Bala- Mikołajewska, p. Małgorzata Wójtowicz oraz p. Agnieszka Daniłkiewicz. Wspomagali nas również uczniowie z grupy „Jowisz” (Julia Prodyus, Zuzia Janiak, Sebastian Żuk, Cyprian Adamczewski, Szymon Mierzwiak, Maks Mikołajewski, Gabriel Sidorowicz oraz Dominika Mekwińska). Zdjęcia
1 października 2018 w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas 4-8 oraz 3 gimnazjum. Najwięcej głosów zdobył Sebastian Żuk , który został Przewodniczącym do spraw klas 4-6 oraz Roksana Sierachan, która została Przewodniczącą do spraw klas 7-8 i 3 gimnazjum. Do Zarządu Głównego weszli również: Marcin Adoliński, Alicja Siwak, Szymon Wiśniewski i Adrianna Gorczyca. Gratulujemy !!!
28 września klasy IV wraz z wychowawcami z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej po ulicach Jasienia. Przewodnikiem był Pan Z. Kasprzak- regionalista, znawca historii naszego regionu i człowiek dusza. Z zamiłowanie opowiedział nam ciekawe historie dotyczące naszego miasta. Dowiedzieliśmy się m.in., że Jasień, jako jedno z 3 miast w Polsce, zbudowany jest na planie trójkąta. Natomiast legenda o żelazny diable sprawiła, że przeszły nam dreszcze po plecach Historia naszego miasta jest tak ciekawa, że warto ją poznać.
28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.. Jest to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
W sobotę 29 września odbyła się trzecia w tym roku szkolnym wycieczka rowerowa, tym razem trasa wiodła przez: Lisią Górę, Jasionną, Jurzyn, Grabów, Matuszowice, Pietrzyków, Jaryszów, Golin i Jabłoniec. Zdjęcia