sprawozdanie__innowacja_-Czytam_z_klasa_lekturki_spod_chmurki-_2021-22_(Automatycznie_zapisany).docx
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”
- międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja III
Rok szkolny 2021/22
Innowacja przeprowadzona zostanie na następujących zasadach:
Program innowacyjny przeprowadzony zostanie w klasie I a, I b, II a, II b, III a, III b Szkoły Podstawowej w Jasieniu. W innowacji wezmą udział wszyscy uczniowie tych klas. Materiały do prowadzenia zajęć pochodzić będą z zasobów własnych szkoły.
Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Trzecia edycja projektu polega na skorelowaniu czytania określonej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących. Ponadto projekt ma na celu wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie.
Opis zasadności wprowadzenia innowacji Coraz bardziej wydaje się, że czasy papierowych książek idą w zapomnienie. Młodzi ludzie niechętnie po nie sięgają, a wiodącą skarbnicą różnorakich tekstów stał się Internet. Okres pandemii zdecydowanie pogłębił problem zbyt długiego spędzania czasu przed ekranem monitora, co z pewnością przełoży się w przyszłości na wiele wad postawy oraz wzroku. .Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od 1 października 2021 r. wprowadzam do swojej klasy projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz zgłębianie wiedzy na temat zawodów wykonywanych przez bohaterów.
Cele innowacji Cele ogólne:
Zasady innowacji
Innowacja pedagogiczna odbywać się będzie od 1 października 2021r. do 31 maja 2022r. podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, na zajęciach ZRAiK oraz kółkach projektowych.
Nauczyciel realizujący projekt opierać się będzie na umiejętnościach i doświadczeniach własnych oraz na sugestiach i pomysłach innych osób biorących udział w projekcie, poprzez wymianę wspólnych doświadczeń na grupie projektowej. Realizowane zadania będą zgodne z zaleceniami ujętymi w PRZEWODNIKU PO PROJEKCIE załączonym do Regulaminu.
Zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły lub poza nią, po uprzednim poinformowaniu dyrektora szkoły. Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne posiadane przez szkołę oraz przez każdego ucznia. Przed rozpoczęciem projektu nauczyciel prowadzący innowację uzyska od autora projektu zgody dla rodziców na udział dzieci w projekcie oraz na wykorzystanie ich wizerunku. Ponadto autor projektu udostępni nauczycielom bezpłatne narzędzie w postaci Lekturnika do wydrukowania dla każdego ucznia.
Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ od 01.10.2021r. do 31.12.2021r.
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE
II MODUŁ od 01.01.2021r. do 31.03.2022r.
NAUKOWY ZAWRÓT GLOWY
III MODUŁ od 01.04.2022r. do 31.05.2022r.
NA RATUNEK
Szczegółowy opis modułów i zadań dołączono do Regulaminu w formie przewodnika po projekcie.W każdym z modułów uczestnik (zespół klasowy) wybierze jedną spośród zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania. Lektury będą czytane przez nauczyciela lub samodzielnie przez uczniów, a także przez zaproszonych gości. Po zrealizowaniu każdego modułu nauczyciel umieści na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu wykonanych zadań, dzięki czemu otrzyma od autora projektu potwierdzenie realizacji tego modułu.
W celu otrzymania certyfikatu końcowego dla klasy oraz nauczyciela, a także dyplomów dla uczniów, wymagane będzie zrealizowanie wszystkich trzech modułów. Udział w projekcie jest bezpłatny.
5.Rodzaj innowacji (organizacyjna, programowa, metodyczna, inna):
programowo – metodyczna
6.Zakres innowacji –uczniowie klas Ia,Ib,IIa,IIb,IIIa,IIIb
7.Czy wymagana jest zgoda organu prowadzącego (tak/nie):nie
8.Czas trwania innowacji: Innowacja pedagogiczna realizowana będzie od 1 października 2021r. do 31 maja 2022r.
9.Sposób ewaluacji/ spodziewane efekty
Narzędzia ewaluacyjne: - Karta samooceny ucznia/ kolorowe minki wg OK/ po module i na zakończenie (umieszczona w Lekturniku,),
- ankieta dla rodziców po zakończonym projekcie (przygotowana przez nauczyciela).
Szczegółowa analiza wyników ankiety oraz kart samooceny uczniów pozwoli ocenić
stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski,
zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także
decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w tej grupie. Wszystkie wyniki i uwagi
zostaną opracowane w sprawozdaniu końcowym oraz udostępnione dyrektorowi szkoły.
***********************************************************************************
Podsumowanie innowacji w prezentacji: Sportowo_i_zdrowo_w_60_lecie_-_innowacja.ppt
Sprawozdanie_z_realizacji_innowacji_sportowo_i_zdrowo_(1).doc
INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ
„Sportowo i zdrowo w 60-lecie”
współtwórcy : D.Silczak, M.Kołodziej, wychowawcy klas
Cele innowacji:
Nowatorstwo innowacji polega na różnorodności metod i form zachęcających uczniów do zachowań prozdrowotnych poprzez pogadanki, zawody sportowe, spotkania ze specjalistami.
Problematyka:
Zdrowie dla człowieka jest jednym z najważniejszych życiowych priorytetów. Warunkiem dobrego zdrowia jest odpowiednia sprawność fizyczna, dobre samopoczucie, umiejętności współdziałania w grupie, praca nad własną osobowością oraz odpowiednia dieta. Obserwując dzieci w wieku szkolnym mamy wrażenie, że ze z roku na rok ich sprawność fizyczna jest coraz gorsza.
Od wielu lat wspólnie z innymi nauczycielami WF poszukujemy i podejmujemy szereg działań mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych, dostrzeganiu przez uczniów swoich mocnych stron, przełamywanie barier takich jak chociażby niska samoocena, brak akceptacji ze strony rówieśników ,rozpoczynające się dojrzewanie płciowe /szczególnie wśród dziewcząt/, wdrażanie do samodoskonalenia.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, organizujemy imprezy sportowe. Są to imprezy skierowane do uczniów o różnym poziomie sprawności fizycznej również dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ze szkół z terenu naszej i ościennych gmin.
Głównym założeniem tych imprez obok rywalizacji sportowej jest przede wszystkim dobra zabawa, integracja grupy rówieśników, wdrażanie zasad fair-play, oraz ukazanie różnorodności zachowań, poziomu sprawności przez co mobilizujemy uczniów do większej tolerancji. Celem innowacji jest rozwijanie u uczniów takich umiejętności życiowych, które pomagają podjęciu właściwego wyboru i sprzyjają prozdrowotnemu stylowi życia.
Sposób realizacji:
HARMONOGRAM INNOWACJI DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ
-odp: D.Silczak
LISTOPAD
-odp. B.Korecka, B.Krzywiecka
– odp.wychowawcy
-odp. nauczyciele w-f, wychowawcy
-odp. B.Krzywiecka, B.Korecka
GRUDZIEŃ
-odp. B.Korecka, B.Krzywiecka
-odp.M.Kołodziej
Ewaluacja innowacji nastąpi po jej zakończeniu w celu uzyskania informacji zwrotnej o realizacji założonych celów. W trakcie realizacji programu dokonywana będzie na bieżąco obserwacja zachowań uczniów. Odzwierciedleniem pracy z dziećmi będą sprawozdania i zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Zbierane będą wytwory pracy uczniów. Przeprowadzone zostaną także badania ankietowe wśród uczniów.
Wyniki ewaluacji w pisemnej formie opracują nauczyciele prowadzący innowację i zapoznają z nią Radę Pedagogiczną ZSP w Jasieniu na radzie podsumowującej pierwszy semestr.
******************************************************************************************************
Jak smakuje kolor niebieski, czyli w kuchni Pana Kleksa.
11 października 2019r uczniowie klasy IV A korzystając z przepisu Pana Kleksa, wykonali samodzielnie sałatki owocowe. Czwartoklasiści już wiedzą, że znajomość treści lektury może przydać się na każdym kroku.
********************************************************************************************
ROK SZKOLNY 2019/20
SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
Dnia 24. 09.2019 uczestnicy zajęć rozwijających uzdolnienia dyskutowali na temat przeczytanej książki. Utwór P. Wakuły pt. Jagiełło pod… prysznicem” okazała się, według uczniów strzałem w dziesiątkę.
Antek stwierdził, że: „ choć prosta , ale interesująca”. Podobnego zdania były jego koleżanki i kolega. Ponadto Wiktoria powiedziała, że ilustracje umieszczone w niej pomagają dokładniej ją zrozumieć. Wszyscy skonstatowali, iż nadaje się na lekturę i nauka historii z nią byłaby łatwiejsza.
Polecamy . „Jagiełło pod prysznicem" to pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem
*********************************************************************************************
PODSUMOWANIE INNOWACJI „JASIEŃSKIE CZAROWANIE CZASU”
Innowacja dydaktyczno-wychowawcza realizowana w roku szkolnym 2018/2019 w kl. IV- VI
Autor innowacji: Marzena Rudzińska
O innowacji:
W Polsce wśród młodego pokolenia świadomość poczucia tożsamości z regionem, w którym się mieszka i z którego się pochodzi, jest stosunkowo niska. Potrzebne są wielorakie działania budujące tożsamość z regionem poprzez przybliżenie uczniom znajomości własnego regionu w aspekcie wartości i różnorodności środowiska naturalnego, kulturowego i społecznego oraz wdrożenie uczniów w pożądany system wartości, i kształtowania postaw przynależności do swojej „Małej Ojczyzny”.
Bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym regionu ułatwi uczniom nawiązanie emocjonalnych relacji z otoczeniem i być może, wyzwoli poczucie zrozumienia i „znalezienia” swojego miejsca na ziemi.
Innowacja pokazała, że nasi Uczniowie:
Tab.1.Wyniki- podsumowanie innowacji
L.p. |
Klasa |
Suma punktów |
Miejsce |
1. |
IV A |
26 |
VI |
2. |
IV B |
33 |
II |
3. |
IV C |
27 |
V |
4. |
V A |
32 |
III |
5. |
V B |
23 |
VII |
6. |
V C |
26 |
VI |
7. |
VI A |
37 |
I |
8. |
VI B |
21 |
VIII |
9. |
VI C |
30 |
IV |
PRZEWODNIK PO NASZEJ GMINIE- KONKURS JĘZYKOWY
W ramach konkursu Uczniowie zaproponowali i pokazali najciekawsze miejsca w naszej gminie. Pod czujnym okiem językoznawców przygotowano mapy, foldery i gazetki.
Ocena z przedmiotu przyznawana była według następujących kryteriów: a) zgodność pracy z tematem ; b) kompozycja ; c) szczególne właściwości pracy – oryginalność, śmiałość ujęcia, itp.; d) wiadomości geograficzne, historyczne, przyrodnicze, e) samodzielność.
Tab.1.Wyniki konkursu
L.p. |
Klasa |
Średnia ocen |
Liczba punktów |
Miejsce |
1. |
IV A |
4,34 |
3 |
VII |
2. |
IV B |
4,7 |
7 |
III |
3. |
IV C |
4,44 |
5 |
V |
4. |
V A |
4,76 |
8 |
II |
5. |
V B |
5,0 |
9 |
I |
6. |
V C |
4,66 |
6 |
IV |
7. |
VI A |
5,0 |
9 |
I |
8. |
VI B |
4,4 |
4 |
VI |
9. |
VI C |
5,0 |
9 |
I |
W ramach konkursu wiedzy o gminie wszyscy uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą dotyczącą naszej gminy i miasta Jasienia. Jest to ostatni konkurs w ramach innowacji dydaktyczno- wychowawczej.
Kilku uczniów wykazało się szeroką wiedzą dotyczącą miejsc pamięci narodowej, historii i współczesności gminy, oświaty, kultury i sportu gminy.
Są to:
Kluwak M.- kl. IV B
Tomczak O.- kl. VI A
Czarnecka O.- kl. VI A
Adamczewski C.- KL VI A
Mekwińska D. - KL. VI C
Będza A.– KL. VI C
Okołowicz L.- KL.VI C
Szarzyńska A.- KL. VI C
Wiśniewski T.- KL. VI C
Tab.1.Wyniki konkursu wiedzy o gminie
L.p. |
Klasa |
Średnia ocen |
Punktacja |
Miejsce |
1. |
IV A |
1,36 |
2 |
VIII |
2. |
IV B |
1,42 |
4 |
VI |
3. |
IV C |
1,47 |
5 |
V |
4. |
V A |
1,38 |
3 |
VII |
5. |
V B |
1,47 |
5 |
V |
6. |
V C |
1,86 |
6 |
IV |
7. |
VI A |
2,62 |
9 |
I |
8. |
VI B |
2,02 |
7 |
III |
9. |
VI C |
2,34 |
8 |
II |
************************************************************************************************
INNOWACJA DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZA „JASIEŃSKIE CZAROWANIE CZASU”
GMINA I SZKOŁA W LICZBACH- MATEMATYCZNY
W ramach konkursu uczniowie wykonali plakaty przedstawiające naszą gminę i szkołę w liczbach. Ocena z przedmiotu przyznawana była według wcześniej ustalonych kryteriów: a) zgodność pracy z tematem, b) wiadomości matematyczne, c) estetyka, d) samodzielność, e) prawdziwość danych.
Zadanie miało na celu kształcenie umiejętności wyszukiwania, analizy i selekcji informacji z różnych źródeł, dokumentowania, przetwarzania i prezentacji zdobytych informacji w różnych formach, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, umiejętne łączenie zdobytej wiedzy z praktycznym jej zastosowaniem. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, pokazali, że potrafią sprostać wielorakim zadaniom.
Tab.1.Wyniki konkursu matematycznego
L.p. |
Klasa |
Suma ocen |
Średnia ocen |
Miejsce |
1. |
IV A |
69,53 |
4,09 |
V |
2. |
IV B |
121,8 |
5,8 |
I |
3. |
IV C |
40,3 |
3,1 |
IX |
4. |
V A |
83,3 |
4,9 |
II |
5. |
V B |
48 |
3,2 |
VIII |
6. |
V C |
66,08 |
4,13 |
IV |
7. |
VI A |
68,4 |
3,6 |
VII |
8. |
VI B |
72,2 |
3,8 |
VI |
9. |
VI C |
82,8 |
4,6 |
III |
***************************************************************************************************
MITOLOGICZNE ZA-GRANIE- PROJEKT EDUKACYJNY
Klasa V c zakończyła pracę nad mitologią. Podsumowaniem był projekt, którego celem było rozwijanie kreatywności i wyobraźni, umiejętności pracy w zespole oraz stworzenie własnych gier o tematyce mitologicznej – począwszy od ich wymyślenia i zaprojektowania, poprzez wykonanie, stworzenie przejrzystych zasad i instrukcji, aż po przygotowanie opakowań.
Prace piątoklasistów inspirowane były mitologią grecką. Mogły nawiązywać do wielu tekstów albo ograniczać się do jednego. Warunkiem była zgodność wykorzystanych motywów z treścią mitów, do których nawiązują. Gry zostały przygotowane bardzo starannie. Efekty pracy zostały ocenione zgodnie z przyjętymi kryteriami.
Uczniowie bardzo chętnie grali w swoje gry. Było przy tym zabawy i śmiechu co niemiara.
*********************************************************************************************
MÓJ ZAWÓD- MOJA PASJA
W ramach innowacji uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami różnych zawodów. Wszystkie zaproszone osoby połączyła pasja w wykonywaniu swoich obowiązków.
Odwiedzili nas strażacy z OSP w Jasieniu- M. Słomkowka i Ł. Łempecki oraz p. wiceburmistrz K. Łuczyńska.
więcej zdjęć w albumie fotograficznym
*********************************************************************************************
Konkurs literacki „Cudze chwalicie, swego nie znacie.”
W ramach konkursu literackiego uczniowie napisali wiersze. Tematy wierszy: 1. Moja mała miejscowość, 2. Tu mieszkam, 3.Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Kryteria oceny: a) zgodność pracy z tematem (0-2 pkt.); b) styl (0-2 pkt.); c) poprawność językowa (0-2 pkt.); d) ortografia i interpunkcja (0-2 pkt.); e)słownictwo (0-3 pkt.); f) szczególne właściwości pracy – oryginalność, śmiałość ujęcia, humor, itp. (0-2 pkt.)
Tab.1.Wyniki konkursu plastycznego
L.p. |
Klasa |
Suma ocen |
Średnia ocen |
Miejsce |
1. |
IV A |
76 |
4,0 |
III |
2. |
IV B |
81 |
4,5 |
I |
3. |
IV C |
95,5 |
4,0 |
III |
4. |
V A |
84 |
4,4 |
II |
5. |
V B |
75 |
3,4 |
V |
6. |
V C |
73 |
3,3 |
VI |
7. |
VI A |
76 |
4,0 |
III |
8. |
VI B |
83 |
3,8 |
IV |
9. |
VI C |
57 |
3,0 |
VII |