Nawigacja

Innowacje Projekt Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł? Rok 2019/20 Projekt Klimatyczna klasa 1-3 Kompetencje na 6 na lekcjach wychowania fizycznego. Zdrowo jem, więcej wiem Edukacja przez Szachy w Szkole „Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki" Projekt edukacyjny klas 3 Szkoła Promujaca Zdrowie Szkoła Odkrywców Talentów Programy realizowane w poprzednich latach: Przyjaciele Zippiego Projekt SMILEY Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III Klub Bezpiecznego Puchatka Szkoła współpracy Aktywna Tablica Aktywna Tablica - Sieć Szkół Tekstowa podstrona

Projekty i programy szkolne

Projekt Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł? Rok 2019/20

Program ,,Od grosika do złotówki''

-realizowany w klasach drugich w  roku szkolnym 2021/22

Od grosika do złotówki to projekt adresowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych, którzy kontynuują go w klasie trzeciej. Realizowany jest od 2007 r. W tym czasie udział wzięło w nim ponad 157 000 uczniów i prawie 240 000 ich rodziców oraz około 7500 nauczycieli z ponad 3400 szkół ze wszystkich województw.

Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzyk.
 

Główne cele programu:

  • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,

  • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.
Działania podejmowane w ramach programu Od grosika do złotówki mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonują zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijają samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniają wiarę we własne siły i możliwości.

 

KLASY IIa i IIb realizują projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie

 

Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?

 

Realizowany projekt rozwija w uczniach postawę przedsiębiorczą, bazując na bajkowych bohaterach! Przedsiębiorczość to nie tylko wiedza na temat mechanizmów ekonomicznych i rynkowych. Jej fundamentem jest umiejętność skutecznego planowania, organizacji oraz efektywnego działania.

 

Przewodnikami w projekcie są mieszkańcy pachnącej owocami Plantolandii, towarzyszący uczniom w rozwijaniu ważnych kompetencji społecznych, takich jak: kreatywność, samoświadomość, elastyczność, współpraca oraz empatia. W ramach realizacji projektu dzieci wspólnie zaplanują i zrealizują wydarzenie projektowe, skierowane do wybranej grupy oraz poznają różne aspekty oraz etapy procesu dążenia do celu.

Najważniejszymi założeniami metody pytań i doświadczeń jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która wzmaga chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie. Podczas zajęć uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki.

*********************************************************************************************

JAK WPAŚC NA ŚWIETNY POMYSŁ klasa IIa

Na zajęciach klasa podjęła wezwanie związane z wyprawą w poszukiwaniu świetnych pomysłów. Dzięki udziałowi w kreatywnych zabawach, uczniowie doświadczali płynności i giętkości myślenia, rozwijali umiejętność abstrahowania i tworzenia skojarzeń.

Uczniowie poznali 3 sposoby tworzenia świetnych pomysłów:

• LUPA – będziemy trenować skupianie się tylko na jednej cesze/właściwości danej rzeczy, np. rzeczy z metalu, które warto wziąć na wyprawę to: scyzoryk, termos, śledzie do namiotu.

• GWIAZDA – będziemy wymyślać skojarzenia do jednej rzeczy, tworząc gwiazdę, np. skojarzenia do słowa „wakacje” to: podróże, grill, owoce morza, opalenizna, przewodnik, korki na drodze.

• ŁAŃCUCH – będziemy wymyślać skojarzenia zaczynając od jednej rzeczy, a potem wprowadzać kolejne i wymyślać skojarzenia do nich, przez co stworzymy łańcuch. Np. łańcuch skojarzeń od słowa „jabłko” może wyglądać tak: jabłko – szarlotka – kawiarnia – rozmowy – język – logopeda.

Podsumowaniem zajęć było zaprojektowanie wyjątkowego pojazdu na kolejne wyprawy w poszukiwaniu świetnych pomysłów.

*****************************************************************************************

JAK GIMNASTYKOWAĆ WYOBRAŹNIĘ ?

W czasie zajęć uczniowie rozegrali mecz skojarzeń, zamienili apaszki w smoki i nadali kubkom inne formy. Dowiedzieli się, że wyobraźnię można ćwiczyć w  rożnych sytuacjach i miejscach.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jasieniu
    ul. M. Konopnickiej 10
    68-320 Jasień
    woj. lubuskie
  • 068 3710930

Galeria zdjęć