Nawigacja

Innowacje Projekt Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł? Rok 2019/20 Projekt Klimatyczna klasa 1-3 Kompetencje na 6 na lekcjach wychowania fizycznego. Zdrowo jem, więcej wiem Edukacja przez Szachy w Szkole „Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki" Projekt edukacyjny klas 3 Szkoła Promujaca Zdrowie Szkoła Odkrywców Talentów Programy realizowane w poprzednich latach: Przyjaciele Zippiego Projekt SMILEY Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III Klub Bezpiecznego Puchatka Szkoła współpracy Aktywna Tablica Aktywna Tablica - Sieć Szkół Tekstowa podstrona

Projekty i programy szkolne

Zdrowo jem, więcej wiem

Zadanie nr 1.

Lekcja: Poznajemy owoce i warzywa

W roku szkolnym 2016/2017 objęłam wychowawstwo w klasie 1a. Jest to klasa integracyjna licząca 15 uczniów. Już w pierwszych dniach września zauważyłam złe nawyki żywieniowe u moich uczniów. Kilkoro przynosiło codziennie na śniadania słodkie przekąski i popijało je słodkimi napojami. Podczas obiadów w stołówce zaobserwowałam, że uczniowie nie zjadają surówek podawanych do obiadu. Zaobserwowane nieprawidłowości w nawykach żywieniowych skłoniły mnie do poszukiwania programu, który wsparłby mnie w wyedukowaniu w tym zakresie dzieci i ich rodziców. Program „ Zdrowo jem, więcej wiem” spełnił wszystkie moje oczekiwania. 
Lekcję „ Poznajemy owoce i warzywa” rozpoczęłam od zapoznania uczniów z warzywami i owocami. Uczniowie siedząc w kręgu mieli możliwość dokładnego ich oglądania, dotykania, wąchania i smakowania tych, które można jeść na surowo. Następnie za pomocą przygotowanych ilustracji wybranych warzyw i owoców krótko prezentowałam, jakie wartości odżywcze posiadają i jak wpływają na nasz organizm. Chwila zabawy - moje warzywko - odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc? pozwoliła 
dzieciom radośnie podsumować zdobytą wiedzę o warzywach i owocach. Wylosowani 
uczniowie kolejno stawali tyłem do tablicy. Na tablicy umieszczałam przygotowane 
ilustracje tak, aby dziecko nie widziało, jakie warzywo lub jaki owoc jest tam narysowany. Uczeń miał za zadanie odgadnąć, co przedstawia rysunek, zadając pozostałym dzieciom pytania na które odpowiadali „ tak” lub „nie”. Każdy uczestnik otrzymał owoc.
Zrozumienie przez uczniów dobroczynnego wpływu owoców i warzyw na nasz organizm ukazała przeprowadzona „ Burza mózgów” na temat :„ Dlaczego dzieci powinny jeść warzywa i owoce? ”. Uczniowie podawali odpowiedzi, które zapisywałam na tablicy. 
Wspólnie podsumowaliśmy wszystkie odpowiedzi, po czym usiedliśmy w kręgu na dywanie do zabawy „ Zagadki o warzywach”. Czytałam wierszyki – zagadki, a dzieci odgadywały. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywały w nagrodę żeton i wyszukiwały rysunek właściwego warzywa lub owocu.
Kolejną wesołą formą nauki poprzez zabawę była sztafeta „ Zgadnij proszę, co w sobie noszę”. Przed rozpoczęciem zabawy przygotowałam stolik dla każdego zespołu i ułożyłam tam torebki z warzywami i owocami. Dzieci dobrały się w pary a ja podzieliłam wszystkich na dwa zespoły. Jedno dziecko z miało zasłonięte oczy , drugie było przewodnikiem do mety. Na mecie dziecko z zasłoniętymi oczami musiało sięgnąć do woreczka, wyjąć owoc/warzywo i odgadnąć jego nazwę poprzez dotyk, węch a nawet smak. Wygrał zespół który zdobył więcej punktów. Ostatnią zabawą była zabawa ruchowa „ Sałatka jarzynowa”. Dzieci siedząc w kole krzesłach otrzymały karteczki z rysunkami warzyw i owoców / niektóre się powtarzały/. Zabawę rozpoczęłam od wywołania wybranego warzywa. Dzieci które miały takie same kartoniki wymieniały się miejscami. Na hasło „ Sałatka jarzynowa” wszystkie dzieci wstawały 
z miejsc i podając sobie ręce robiły koło.
Na koniec siedząc w kręgu rozmawialiśmy o tym ,czego nowego dowiedziały się na temat
warzyw i owoców? Zdobyta wiedza była imponująca. Doskonale zapamiętały najważniejsze informacje na temat warzyw i owoców. Umówiliśmy się, że ograniczą jedzenie słodyczy na korzyść warzyw i owoców. Na koniec lekcji wszyscy zorganizowaliśmy wielką ucztę owocową.    Zdjęcia tu

Danuta Stackiewicz.

Zadanie nr 1.2.

Kolejnym zadaniem wykonanym przez uczniów klasy Ia w ramach projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” był konkurs : Plakat zachęcający do zrezygnowania ze Słodyczy”. Zajęcia plastyczne zawsze wzbudzają wśród uczniów wielki entuzjazm, tak było i tym razem. Dzieci dobrały się parami i wszyscy z ogromnym zapałem zabrali się do pracy.
Na każdej ławce leżało dużo wycinków z gazet oraz przeróżnych dodatkowych materiałów plastycznych przygotowanych przez dzieci na dzisiejszy dzień. Praca w parach sprzyjała dobrym pomysłom i wymianie informacji na temat wartości odżywczych wielu artykułów, których zdjęcia uczniowie znajdowali w gazetach. Odbywały się kulturalne dyskusje, czy dany produkt jest zdrowy dla nas, czy nie. Wymieniali się przy tym materiałami, pomagali sobie wzajemnie nad „dopracowywaniem” haseł. Po skończonej pracy, każda grupa prezentowała swój plakat.
Zaproponowałam uczniom wybranie najlepszej pracy. W tym celu na każdym plakacie umieściłam za pomocą magnesu papierowy talerzyk. Zadaniem uczniów było napisanie pierwszej litery swojego imienia na talerzyku wybranej pracy. Bardzo ucieszył mnie fakt, że nie było takiej, która byłaby pominięta przy punktacji. Zwycięska praca zdobyła 5 liter, a więc 5 punktów. Autorkami były Zuzia i Hania. 
Doceniona przez dzieci praca doskonale oddaje istotę omawianego problemu. Olbrzymi kosz wypełniony jest po brzegi wyciętymi z gazet zdjęciami dorodnych warzyw i owoców.
Poza koszem znalazły się te produkty, które choć smaczne, są niezdrowe. Całość dopełniają ilustracje dwóch radosnych dziewczynek / autorek plakatu/ i hasło: TAK WYGLĄDA KTOŚ SZCZĘŚLIWY, KTO JE OWOCE, WARZYWA I WITAMINY.   Zdjęcia tu

Zadanie nr 1.3.

21 października uczniowie klasy 1a przystąpili do kolejnego zadania w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Polegało ono na zaproponowaniu kolegom i koleżankom zabaw i gier na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy, że swoje pomysły dzieci zwizualizują na kartce papieru, a następnie przedstawią je klasie. Każdy z ogromnym zaangażowaniem przekonywał do swoich propozycji zabaw, a następnie umieszczał rysunek na tablicy. Tak zgromadziliśmy zestaw zabaw i gier lubianych przez uczniów. Spośród wszystkich propozycji umieszczonych na tablicy, uczniowie wybrali te, które ich zdaniem są najciekawsze.
Oto lista 10 najciekawszych gier i zabaw wybranych przez dzieci:
„ Berek ogonek",
„ Rób to co ja”
„ Chowanego”,
„ Slalom między drzewami"
„ Gumę
„ Klasy”
„ Kot i mysz"
„ Ringo" „ Podchody”,
„ Dwa ognie”
Wybraliśmy się na dwór licząc na dobrą wspólną zabawę.
Ulubioną zabawą podwórkową okazała się gra w „ Chowanego”, która dostarczyła uczestnikom wielu emocji. W zabawie „ Slalom między drzewami”szczególnie atrakcyjną funkcją uczestnictwa okazało się bycie osobą prowadzącą, każdy chciał nią być. Odkryciem była zabawa w „Gumę”. Inwencja dzieci sprawiła, że tworzono nawet figury pięciokątów pokonywane na różnych wysokościach. Nie mniej radości dostarczyła gra w „Klasy”. Uczniowie wymyślali przeróżne warianty tej gry rysując swoje propozycje na płytkach przed szkołą.
Czas spędzony na zabawach minął nam bardzo szybko. Do szkoły wróciliśm
y radośni i pełni energii do nauki.  Zdjęcia tu.

Danuta Stackiewicz

Zadanie nr 1.4. 

Nadszedł czas, aby uczniowie klasy 1a podzielili  się zdobytą wiedzą i  doświadczeniami które realizujemy w ramach projektu " Zdrowo jem - więcej wiem" ze wszystkimi uczniami naszej szkoły.  To był wyjątkowy dzień zarówno dla nas, jak i całej społeczności uczniowskiej.  Przy drzwiach wejściowych do szkoły wyeksponowaliśmy na sztalugach wszystkie wykonane przez pierwszaków plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy i propagujące zdrowe produkty żywnościowe.  Obok wykonaliśmy gazetkę, na której umieściliśmy zdjęcia warzyw i owoców z informacją, jakie witaminy, składniki mineralne  dostarczają organizmowi oraz  jak wpływają na nasz rozwój. Przeprowadziliśmy w  poszczególnych klasach pogadanki.

W nagrodę za uwagę i za udział wszyscy uczniowie w klasach byli częstowani jabłkami.

 Zapraszaliśmy do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu w trakcie przerw śródlekcyjnych . Przygotowaliśmy skakanki, ringo, gumy, piłki, kredę, a na poczęstunek - jabłka.   Akcja spotkała  się z dużym zainteresowaniem. Wspaniałe było to, że dołączyli do nas nie tylko uczniowie klas 1 – 3, ale również uczniowie z klas starszych.  Na przerwę wyszło więcej dzieci niż zazwyczaj. Okazało się, że dzieci uwielbiają rysować kredą na płytkach chodnikowych, tworząc prawdziwe arcydzieła „sztuki podwórkowej”. Uczniowie podczas wspólnych zabaw na dworze byli bardzo weseli, zrelaksowani i życzliwi dla siebie.  Wracali do klas wypoczęci i dotlenieni. Wszystkim pomysł wspólnej zabawy bardzo przypadł do gustu.   Zdjęcia tu 

Zadanie nr 1.5.

8 listopada 2016r odbyło się w klasie 1a FORUM DLA RODZICÓW : Kolorowy talerz podczas którego mieli możliwość zapoznania się z dokonaniami dzieci w ramach projektu " Zdrowo jem - więcej wiem". Rodzice pierwsze kroki kierowali w stronę tablicy, na której były zawieszone karty pracy dzieci oraz rysunki z propozycjami zabaw na świeżym powietrzu. Chętnie dzielili się wrażeniami na temat wiedzy pociech dotyczącej zdrowego odżywiania się, byli dumni z wykonanych przez ich dzieci plakatów, które do tej pory zdobią wejście do szkoły i edukują uczniów.
W tak miłej atmosferze powitałam rodziców i przystąpiłam do części praktycznej – udokumentowania ilości zjadanego przez dzieci cukru w przynoszonych na drugie śniadanie słodkich napojach, pączkach i wafelkach. Na ławce przygotowana była szklanka, cukier, łyżeczka i słodki napój. . Z informacji na opakowaniu napoju przeczytałam, że w 100ml znajduje się 14g węglowodanów / cukru/. Aby zobrazować jego ilość, posłużyłam się prostym przelicznikiem. Otóż, jedna łyżeczka cukru to 4g, a więc w 14g jest 3 i pół łyżeczki czystego cukru. Tę ilość wsypałam do pustej szklanki. Zaznaczyłam, że jest to wartość 100ml napoju, a przecież napoje są pakowane w pojemnikach 250ml lub 330ml. Użyłam ponownie przelicznika i dosypałam do szklanki kolejnych 7 łyżeczek cukru, który zapełnił już niemal połowę szklanki. Podkreśliłam, że brakuje w pojemniku cukru zawartego w pączku i wafelku. Ponownie dosypałam odpowiednią jego ilość. Zapytałam, kto z zebranych pozwoliłby dziecku zjeść jednorazowo ¾ szklanki cukru /a to tylko ilość zjedzona na śniadanie/. W tym momencie zaprosiłam rodziców do obejrzenia prezentacji pt. „ Różne oblicza cukru”, którą wybrałam z materiałów udostępnionych do realizacji projektu: „ Zdrowo jem – więcej wiem”. Podczas pokazu rodzice uświadomili sobie ,że cukier jest wszechobecny w pożywieniu. Następstwem jego nadmiernego spożycia jest nie tylko otyłość, ponadto powoduje u dzieci nadpobudliwość ruchową, zaburzenia koncentracji, a tym samym bezpośrednio przyczynia się do problemów w nauce. Zebrani dowiedzieli się, że doskonałą przeciwwagą jest błonnik pokarmowy zawarty w warzywach, owocach, roślinach strączkowych i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Rodzice byli pod wrażeniem tego, co usłyszeli na temat wysoko słodzonych produktów żywnościowych (tak często reklamowanych m.in. w telewizji). Podczas wymiany zdań na temat obejrzanej prezentacji, obiecali zdecydowanie zmniejszyć dostępność dzieci do słodkości, zastąpienie ich orzechami, migdałami i owocami. W trakcie rozmów zdecydowali, że czas na zmiany w żywieni Zachęciłam do rodzinnych spacerów i wycieczek rowerowych. Przypomniałam, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest kondycja fizyczna.

Podziękowałam wszystkim za zaangażowanie, pomoc dzieciom w uzupełnianiu kart pracy, jakie otrzymują w ramach realizacji projektu. Poprosiłam o dalsze wspieranie dzieci w realizacji przewidzianych działań. Następnego dnia żaden z uczniów klasy pierwszej nie przyniósł do szkoły słodyczy. Dzieci z dumą pokazywały wodę, zdrowe kanapki, orzechy i owoce. Trwa to do dzisiaj. Jestem dumna z uzyskanych efektów. Pragnęłabym jednocześnie szczerze podziękować rodzicom za wsparcie i świadomość, że tylko pełna współpraca szkoły i domu rodzinnego może przynieść wymierne efekty w prawidłowym wychowaniu młodego pokolenia.
Danuta Stackiewicz.   Zdjęcia tu

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jasieniu
    ul. M. Konopnickiej 10
    68-320 Jasień
    woj. lubuskie
  • 068 3710930

Galeria zdjęć